Neděle 19. ledna 2020
  • Neděle 19. ledna 2020
    Svátek má Doubravka

Plánované akce

  • žádné události

Náhodný obrázek

tabor_2010_170
Název Povinné čipování psů (od 1. 1. 2020)
Kategorie Ostatní dokumenty
Text vývěsky

POVINNÉ ČIPOVÁNÍ PSŮ

Novela veterinárního zákona:

Poslední novela veterinárního zákona přinesla zásadní změnu pro chovatele psů. A to povinnost čipování všech psů s účinností od 1. 1. 2020. (Tato povinnost se netýká psů, kteří byli označeni tetováním před 3. červencem 2011.)

Povinnost čipování je provázána s platností vakcinace proti vzteklině. Pokud tedy pes nebude k 1. 1. 2020 načipován, nemůže být z pohledu zákona očkován.

Od 1. 1. 2020 bude na každého nenačipovaného psa nahlíženo jako na psa nenaočkovaného proti vzteklině a to i v případě, když má pes v očkovacím průkaze záznam o provedeném očkování. Jinými slovy, od toho data nebude očkování proti vzteklině u neočipovaných psů úředně platné, což může činit chovatelům zvířat problémy například v případě poranění člověka psem.

Čipování:

Čip je malé podkožní tělísko velikosti rýžového zrna, které v sobě nese jedinečné číslo. Aplikuje se jehlou do podkoží. Zákrok je jednorázový a minimálně invazivní.

Registrace čipu:

Z novely veterinárního zákona vyplívá povinnost čipování psů, ale bohužel ještě není žádný jednotný celostátní registr.

Využít tak můžete soukromé registry k evidenci zvířat, které například v případě ztráty vašeho psa mohou pomoci k jeho dohledání. V některých případech ochotně policie na internetu zadává číslo čipu z jedné databáze do druhé, než natrefí na tu, v níž je váš pes evidován. Tyto registry jsou jednorázově zpoplatněny.

Nejvíce využívané registry k evidenci zvířat:

  • Národní registr majitelů zvířat
  • Centrální evidence zvířat


Návrat na Úřední desku